Sponsorlu Bağlantılar

Sarı Nokta Hastalığına Ne İyi Gelir?

Sarı Nokta Hastalığına Ne İyi Gelir?

Günümüzde göz hastalıkları arasında sık rastlanan sarı nokta hastalığı genetik kalıtımla gelen bir hastalıktır. İki farklı tipte görülen bu hastalık tedavi yöntemleri olarak değişkenlik gösterir. Gelişen teknolojiler ile birlikte hastalığın tedavisinde göz içi enjeksiyonları ve lazer tedavisi uygulanıyor.

Merkezi görmeyi direkt olarak etkileyen bu hastalık erken evrede teşhis edildiğinde tedavi edilmesi daha mümkün oluyor. Sarı nokta hastalığı olan kişilerin güneş ışığından kendilerini korumaları gerekir. Bununla birlikte antioksidan içeren yiyeceklerden uzak durulması hastalığın ilerlemesini durdurabilir.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Makula dejenerasyonu, gözün görme merkezinde meydana gelen hücre kaybı ile ortaya çıkan bir göz hastalığıdır. Çoğunlukla 65 yaş ve üzeri kişilerde meydana gelen bu hastalık, görme duyusunu en fazla etkileyen bir durumdur. Genetik kalıtımla meydana gelen sarı benek hastalığı iki farklı tipte görülebilir.

Hastadan hastaya göre görülme tipi değişkenlik gösterir. İlerleme gösteren hastalarda merkezi görme giderek azalacaktır. Hızla ilerleme gösteren bu hastalık yaşam kalitesini ciddi oranlarda etkileyen bir hastalıktır.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

Sarı nokta hastalığının görülmesinde yatan farklı sebepler vardır. Genetik bir hastalık olarak bilinse de çevresel faktörler ve ilerleyen yaşa bağlı olarak da görülebilir. Beyaz tenli ve renkli göze sahip olan kişiler sarı benek hastalığı için risk altında olanlardır.

Genellikle yaşlı kesimde daha sık rastlanır. Aile öyküsünde hastalık yer alan kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir. Genellikle kadınlarda meydana gelir. Kolesterol ve tansiyonu yüksek olan kişilerde de görülebilen bir hastalıktır.

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var Mıdır?

Sarı benek hastalığı iki farklı tipte ortaya çıkıyor. Günümüzde en sık rastlanan tipi kuru makula dejenerasyonudur. Bu tipi daha yavaş bir ilerleme gösterir. Bu sayede tedavi edilmesi de daha kolay olur. Çoğu hastada meydana gelen kuru tipi yaşlanmaya bağlı olarak ilerleme gösterir.

Yaş makula dejenerasyonu ise, daha ciddi bir tipidir. Erken belirtiler ile anlamak söz konusu değildir. Gözün arka kısmında kanama ve damarlanma ile belirti gösterir. Görme kaybının ciddi oranda yükselmesine neden olan bir sarı benek hastalığı tipidir.

Sarı Nokta Hastalığında Belirtileri Nelerdir?

Makula dejenerasyonunun belirtileri kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bazı hastalardan erken evre belirtileri görülmeyebilir. Hastalığın en net belirtisi odaklanılan yerde siyah bir nokta görülmesidir.

Bununla birlikte bulanık ve solgun görmede sık rastlanılan belirtiler arasındadır. Düz çizgiler eğri olarak görünmeye başlar. Tek gözde başlayan bu belirtiler zaman içinde iki göze birden yayılabilir. Görme kayıplarının ciddi şekilde yaşanmasına etki eden en sorunlu hastalıktır.

Kimler Göz Doktoruna Başvurmalı?

Göz doktoruna başvurmak genellikle bir hastalık meydana geldiğinde yapılan eylemlerdendir. Fakat gözde herhangi bir sıkıntı olmasa da düzenli olarak muayenelerin yaptırılması gerekir. Eğer bir hastalık varsa bunu erken evrede yakalamak kolay olacaktır. Sarı benek hastalığı şüphesi olan kişiler hastalığın erken teşhis edilebilmesi için göz doktoruna başvurabilirler.

Aynı zamanda aile öyküsünde hastalığı taşıyan kişiler varsa risk altında olup olmadıklarını öğrenmek için doktora başvurabilirler.

Sarı Nokta Hastalığı Tanısında Hangi Tetkikler Yapılır?

Her hastalıkta erken tanı ve tedaviler önem taşıdığı gibi sarı benek hastalığında da erken tanının büyük önemi vardır. Hastalığın en net şekilde belirlenebilmesi için göz dibi muayenesi yapılır.

Muayenenin yanı sıra hekim gerekli gördüğünde radyolojik görüntülemeler de yapılabilir. Sarı nokta hastalığı ertelenmeden teşhis ve tedavi edilmesi gereken önemli bir göz hastalığıdır.

https://gokhangulkilik.com/sari-nokta-hastaligi/ hakkında bilgi için hemen sitemizi ziyaret edin.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu