Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Global Risk İştahı Pozitif… Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi TCMB’nin faiz kararını açıkladığı işlem gününü %0.54 değer kazancıyla 1,428 puandan tamamladı. Gün boyunca alıcılı bir görünüm sergileyen endeks son 1 ayın zirvesini gördü. Haftanın son işlem gününde ABD tarafında istihdam verileri takip edilecekken, yurt içinde önemli bir veri akışı olmayacak. Global risk iştahındaki toparlanmanın da etkisiyle BIST100 endeksinin güne artıda başlaması beklenebilir. Endekste ana hedef 1,445 seviyelerinde oluşurken, geri çekilmelerde 1,400 ve 1,390 seviyeleri ilk destek noktaları olarak takip edilecektir.

 

 

Şirket Haberleri… TTKOM… Şirket 1Ç21’de 1.08 milyar TL net kar beklentisini aşarak 1.35 milyar TL net kar açıkladı. Şirket net karını geçen senenin aynı dönemine göre %105 artırdı.

 

 

USDTRY… TCMB Faizleri Sabit Tuttu… TCMB Para Politikası Kurulu politika faizini beklentilere paralel bir şekilde %19 seviyesinde sabit tuttu. Karar metninde enflasyon patikasında belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut duruşun devam ettirileceği ifade edildi. Haftanın son işlem gününe dünkü kapanış seviyelerine yakın başlayan Dolar TL kuru yatay bir görünüm sergiliyor. Yurt dışında ABD tarafında istihdam verileri takip edilecekken, salgın sonrasında ABD ekonomisinde güçlü toparlanmanın devam ettiğine ilişkin sinyaller aranacak.

 

 

EURTRY…10 Seviyesinin Biraz Altında Fiyatlanıyor… TCMB toplantısı sonrasında TL varlıklar majör para birimleri karşısında yatay bir görünüm sergiliyor. Euro TL kuru 10 seviyesinin biraz altında işlem görüyor.

 

 

EURUSD…Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları Verisi İyi Geldi, Gözler Tarım Dışı İstihdam Verisinde… ABD tarafında bu haftanın beklenen en önemli verisi olan tarım dışı istihdam verisi piyasalar tarafından takip edilecek. ABD ekonomisindeki toparlanmanın devam ettiğine ilişkin emareler istihdam verilerinden takip edilecek. Piyasalar FED’in Finansal İstikrar raporunda varlık fiyatları konusundaki uyarılarına rağmen yükselişini sürdürürken, Amerikan doları yükselen risk iştahının etkisiyle global bazda bir miktar değer kaybetti. Euro Dolar paritesi 1.20 seviyesinin altından yükselişe geçerken, 1.2070 seviyelerini test etti. Tarım dışı istihdam verisine kadar paritede temkinli duruşun devam etmesi beklenebilir.

 

 

XAUUSD… Ons Altın Yükseliş Trendini Sürdürüyor… Amerikan Dolarındaki değer kaybı ve ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerindeki geri çekilmenin etkisinde 1,800 $ seviyesinin üzerinde momentum kazanan ons altın 1,820 $ seviyelerini test etti. 1,800 $ seviyesindeki kapanışlar 1,865 $ seviyesini yeni hedef haline getirebilir. Geri çekilmelerde ise 1,785 ve 1,750 $ seviyeleri takip edilecektir.

 

 

GLDGR… 2021 Yılının Zirvesini Test Etti… Dolar TL kurundaki yatay seyir ve ons altın fiyatlarındaki yükselişin ekseninde fiyatlanan gram altın 484 TL’ye kadar yükselerek 2021 yılı zirvesini test etti.

 

 

BRENT… Ekonomide Toparlanmanın Devam Ettiği Beklentileriyle Yükseldi… ABD ve Çin tarafından gelen güçlü ekonomik verilerin neticesinde petrol fiyatları yükseldi. Brent petrolün varil fiyatı dünkü kayıplarının bir kısmını geri alırken, vadeli piyasalarda 68.33 $ seviyelerine kadar yükseldi. Karantina tedbirlerinin kaldırılmasıyla birlikte akaryakıta olan talebin güçlü bir şekilde geri döneceği öngörülüyor. Brent petrol fiyatlarının yükselişini sürdürebilmesi için 69 $ seviyeleri kritik eşik olarak takip ediliyor. Bu seviyenin aşılması ve üzerinde kapanışların gelmesi durumunda petrol fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi beklenebilir. Geri çekilmelerde ise 67 $ seviyelerine doğru bir geri çekilme yaşanabilir.

 

 

S&P500… ABD Ekonomisinde Büyümeye İlişkin Olumlu Beklentilerle Yükseldi… ABD endeksleri FED’in Finansal İstikrar raporunda varlık fiyatlarında artış riskine dikkat çekmesine rağmen günü artıda tamamladı. İyi gelen ekonomik veriler ekonomik büyümeye ilişkin iyimserliğin devam etmesiyle gün içerisindeki seyrini artı bölgeye çevirdi. S&P500 endeksi %0.8 değer kazancıyla 4,201 puana yükseldi.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu