Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Endeks Haftayı Artıda Tamamlama Çabasında… Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi gün içerisinde karışık bir görünüm sergiledi. Yurt dışı piyasalardaki hareketi takip eden endeks gün içerisinde eksi bölgede işlem görmesine rağmen kayıplarından sıyrılarak artı bölgeye yöneldi. BIST100 endeksi günü sanayi hisselerindeki olumlu performansın etkisinde %0.26 değer kazancıyla 1,420 puandan tamamladı. Yurt içi piyasalarda bugün TCMB’nin açıklayacağı faiz kararı takip edilecek. TCMB’nin %19 seviyesindeki politika faizinde değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Endeksin güne yataya yakın artıda başlaması beklenebilir.

 

 

Şirket Haberleri… MGROS… Şirket 1Ç21’de 209 milyon TL konsolide net kar açıkladı. Geçen senenin aynı döneminde 132 milyon TL net zarar açıklamıştı. SAHOL… Sabancı Holding 1Ç21’de net karını geçen yılın aynı dönemine göre %47 artırarak 1.75 milyar TL seviyesine taşıdı. TUPRS… Tüpraş

1Ç21’de 760 milyon TL ile beklentilerden daha yüksek konsolide net zarar açıkladı.

 

 

USDTRY… TCMB’nin Faiz Kararı Takip Edilecek… TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı sonrasında kritik faiz kararını bugün açıklayacak. Tüketici enflasyonu Nisan ayında beklentilerin altında gelirken TCMB’nin TL varlıklar üzerindeki aşağı yönlü risklerin ve enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar sıkı para politikasını koruması bekleniyor. Dolar TL kuru dün doların global bazda değer kazanmasına bağlı olarak 8.37 seviyelerine kadar yükseldikten sonra geri çekildi. TCMB’nin politika faizinde değişikliğe gitmemesi durumunda TL varlıklarda bir miktar güçlenme görülebilir.

 

 

EURTRY…10 Seviyesinin Üzerine Tutundu… TCMB’nin faiz kararı öncesinde TL varlıklarda bekle ve gör havası hâkim. Euro TL kuru yeni işlem gününün ilk saatlerinde 10 seviyesinin üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

 

 

EURUSD… Amerikan Dolar Global Bazda Güçlü Bir Görünüm Sergilemeye Devam Ediyor… Parite piyasalardaki ihtiyatlı havanın ortasında 1.20 seviyelerinde aşağı yönlü baskı altında kaldı. Son iki haftanın en düşük seviyesi olan 1.1986 seviyelerine kadar gerileyen paritede makroekonomik koşullardaki farklılıklar Euro üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması ve ABD’de haftalık olarak takip edilen işsizlik haklarından yararlanma başvuruları piyasaların takip ettiği gündem başlıklarında öne çıkıyor.

 

 

XAUUSD… Enflasyondaki Yükseliş Beklentilerinden Destek Buluyor… ABD ekonomisindeki toparlanma makroekonomik veriler ve aşılama çalışmalarından takip edilirken, piyasa enflasyon konusundaki gelişmeleri yakından takip ediyor. FED yetkililerinin yaptığı açıklamalara göre ABD hükümetinin yaptığı devasa harcamalara rağmen enflasyonun kontrolden çıkması beklenilmese de emtia fiyatlarındaki yükselişin de enflasyon üzerindeki baskıyı artırması bekleniyor. Diğer taraftan ABD hazinesi önümüzdeki hafta 126 milyar dolar ile rekor seviyede borçlanacak. Haftaya 1,770 $ seviyesinde başladıktan sonra 1,800 $ seviyelerine yönelen ons altın Yellen’ın açıklamaları sonrasında bir miktar değer kaybetse de yeniden 1,800 $ seviyelerine yöneldi. Enflasyon beklentilerine bağlı olarak altındaki yukarı yönlü momentumun korunması beklenebilir.

 

 

GLDGR… Ons Fiyatındaki Yükselişleri Takip Etti… 482 TL ile 2021 zirvesine ulaşan gram altın bu hafta 470-480 TL bandında işlem görüyor. Dolar TL kurunun global altın fiyatlarındaki yükselişi takip etmesi durumunda gram altının 2021 yılı zirvesini test etmesi beklenebilir.

 

 

BRENT… Global Ekonomide Toparlanma Beklentileriyle Mayıs Ayında Artıda… Global ekonomide toparlanma beklentileriyle birlikte brent petrolün varil fiyatı vadeli işlemlerde 70 $ seviyelerine kadar yükseldi. ABD’de haftalık ham petrol stokları petrol üretiminin arttığına işaret ediyor.

 

 

S&P500… ABD Endeks Vadelileri Yeni İşlem Gününde Yatay Seyrediyor… Biden yönetimi aşılar üzerindeki patentin kaldırılmasını desteklediğini açıkladı. Karar sonrasında aşı üretimi yapan şirketlerde değer kayıpları görülürken, S&P500 endeksi günü %0.07 değer kazancıyla 4,168 puandan tamamladı. Yarın açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde bugün haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edilecek.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu