Gündem

Muson yağmurları geçti mi?

Muson Yağmurları Geçti Mi?

Piyasada enflasyon endişelerinde şimdilik azalmanın oluşması ve kripto paralara gelen alımların etkisi ile küresel hisse senedi endekslerinin geçtiğimiz haftada maruz kaldıkları düşüşleri telafi etme çabası içerisinde olduğunu görmekteyiz. Bu noktada ABD 10 yıllık tahvilin getirisinde de gevşeme yaşandığını yalnız bu geri çekilmenin güçlü olarak değerlendirilmemesi gerektiğinin altını çizelim. Enflasyon endişelerinin şimdilik piyasaları bozucu ölçekte olmadığını söylesek de bu algı hızlı bir şekilde değişebilir. Bunun için iki şart bulunuyor: Birincisi açıklanacak ekonomik veriler ve ikinci olarak da FED’in yapacağı değerlendirmeler… Hatırlatalım ki; geçtiğimiz hafta FED tutanaklarında üyelerin varlık alım miktarının azaltılmasına yönelik tartışmaların başlanması gerektiğine ilişkin yorumlarını görmüştük. Dolayısıyla bu yorumları kuvvetlendirecek ekonomik datalar piyasalarda havanın bozulmasına neden olabilir. Bu durumda Cuma günü ABD’de açıklanacak PCE verileri çok önemli bir konumda bulunuyor. Özellikle çekirdek PCE, FED’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olması nedeniyle bir hayli kritik bir data. TÜFE verisinin %4.2 gibi çok yüksek bir oranda gelmesi sonrası piyasalarda oluşan gerginliği hatırlayalım. PCE verisi çok daha önemli bir data ve beklentiler de bir hayli kuvvetli. Piyasa beklentileri eşliğinde yorumladığımızda, manşet PCE verisinde beklenti %3.5 artış kaydedileceği yönünde. Çekirdek bazda ise %2.9 oranında yükseliş beklentisi hakim. Dataların bu şekilde gerçekleşmesi 20 yılın en yüksek seviyelerine yükseliş kaydedilmesi anlamına gelecek. FED’in bu duruma kayıtsız kalması düşük bir ihtimal… Bu doğrultuda tutanaklarda belirtildiği gibi varlık alım miktarının azaltılmasına yönelik tartışmalara yaz sonunda başlanabilir. Bu beklentinin güçlenmesi ABD tahvil getirilerinin hızla yükselmesini sağlayarak küresel çapta satış baskısını tetikleyebilir. Fiyatlamalar oldukça hassas bir dengede ilerlemekte. Özellikle enflasyona ilişkin veriler bu dengenin yapı taşı konumunda…

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Salı günkü işlemlerde yükseliş kaydetti. Bölgedeki kazanımlara yüzde 1.5’u aşan yükselişle Tayvan öncülük etti.Çin ana karasında da Shenzen ve Şanghay Endeksleri arttı.Japonya’da Topix ve Nikkei 225, Güney Kore’de ise Topix pozitif bölgede seyrettiABD Dışişleri Bakanlığı, Japonya’ya seyahat planı yapan vatandaşlarına, ülkedeki yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle “Seyahat etmeyin.” uyarısı yaptı.Japonya, yeni tip koronavirüs nedeniyle bazı eyaletlerde uygulanan olağanüstü halin (OHAL) süresini uzatmayı planlıyor.Singapur ekonomisi 2021 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1.3 genişledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Yardımcısı Oğuzhan Özbaş görevden alınarak, yerine Prof. Dr. Semih Tümen atandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’ye yatırım yapılmasını görüşmek üzere yaklaşık ABD’li 20 büyük firmanın yöneticileriyle biraraya geleceği belirtildi.

St Louis Fed Başkanı James Bullard, pandeminin sonuna yaklaşıldığı ve toparlanmanın ivme kazanmakta olduğu ortamda finansal istikrarsızlığı ABD ekonomisi için “potansiyel bir risk” olarak aldıklarını söyledi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, kriptoparaların ve dijital finansın hızlı gelişimini görmezden gelemeyeceklerini söyledi.

Kansas City Fed Başkanı Esther George, Fed’in aylık 120 milyar dolar tutarında varlık alımının uzun vadeli faiz oranlarını düşük tutarak ekonomiye yardım etmeye devam ettiğini, ancak bir noktada Banka’nın varlık alımlarını ne zaman azaltılması gerektiğini tartışmalarının gerekeceğini söyledi.

Avrupa Birliği (AB) liderleri, Avrupa Konseyi Özel Toplantısı öncesi yaptıkları açıklamalarda Belarus’a Rynair krizi nedeniyle yaptırım uygulayacakları sinyalini verdiler.

ABD basınında yer alan haberlerde, ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in haziran ayında İsviçre’nin Cenevre kentinde görüşeceği iddia edildi.

Tesla CEO’su Elon Musk, Kuzey Amerikalı Bitcoin madencileri ile madencilik faaliyetinde daha fazla yenilenebilir enerji kullanımı konusunda görüştüğünü açıkladı. Bitcoin Madencilik Konseyi kurulacağı da duyuruldu. Kripto paralar açıklamalar ile yükseldi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, gelişen piyasalarda finansal olmayan şirketlerin kredilerinde stres göstergelerinin yüksek seyretmeye devam ettiğini açıkladı.

AC Asia ex, Japan % 1,30 alıcılı

S&P 500 % 0,19 alıcılı

Euro Stoxx 50 % 0,10 alıcılı

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu