Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Beyaz Saray’dan aşı konusunda gelen açıklamalar nedeniyle karışık seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün toparlanma eğilimi gösteren ABD piyasaları, kapanışa doğru Beyaz Saray’ın Covid-19 aşıları için fikri mülkiyet haklarının askıya alınmasını desteklenebileceğini duyurması sonrası ilaç sektörü hisselerine gelen realizasyonlar nedeniyle karışık seyirle günü tamamladı. Biden yönetiminden gelen açıklamalar, beklentinin altında gelmesine karşın olumlu görünüm sergileyen ADP ve ISM hizmet PMI verilerine ek olarak Hazine Bakanı Yellen’ın enflasyon görünümü konusundaki rahatlatıcı söylemlerinin ardından piyasanın yönünü değiştirdi. Realizasyonlar özellikle ABD Ticaret Temsilcisi Tai’nin yaptığı yazılı açıklamada yaşanan küresel sağlık krizi ve salgınının olağanüstü koşulları olağanüstü önlemler gerektirdiğinden, bu süreçte Kovid-19 aşıları için bu korumalardan feragat etmeyi desteklediklerini ifade etmesi sonrası yoğunlaştı. Amerikan halkı için aşı tedariği güvence altına alındıkça yönetimin aşı üretimi ve dağıtımını genişletmek için özel sektör ve tüm olası ortaklarla çalışarak çabalarını artırmaya devam edeceğini belirten Tai, bu aşıları üretmek için gereken hammaddelerin artırılması için çalışılacağını ifade etti. Nasdaq endeksi %0,37 değer kaybıyla 13.582,42 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi de yatay seyirle 4.167,59 seviyesinden tamamladı. Dow Jones endeksi ise %0,29 artışla 34.230,34 seviyesinden kapandı. İlaç sektörü hisseleri özelinde BionTech hisseleri %3’ün üzerinde düşüş yaşarken, Moderna hisselerinde değer kayıpları %6’yı aştı. Makro veriler cephesinde dün ABD’de ADP özel sektör istihdamı ve ISM hizmet PMI verileri takip edildi. ADP özel sektör istihdamı Nisan ayında 742K artışla, beklentinin altında gelmesine karşın, son 7 ayın en sert yükselişini kaydetti. Verideki görünüm, pandemiden en çok darbe alan sektörlerde görülen toparlanma öncülüğünde, ekonomideki yeniden açılmaların devam etmesi ve aşılamanın devam etmesiyle istihdam piyasasının güçlenmeye devam edeceğini gösteriyor. ISM hizmet PMI verisi ise Nisan ayında aylık bazda 1 puan düşüşle 62,7 seviyesinde beklentinin altında gerçekleşti. Alt endekslere baktığımızda yeni siparişler verisi aylık bazda 4 puan düşüşle 63,2 seviyesine gerilerken, imalat dışı fiyatlar verisi 2,8 puan artışla 76,8 seviyesine yükseldi. İmalat dışı istihdam verisi de aylık bazda 1,6 puan artışla 58,8 seviyesinde, Ekim 2018’den bu yana görülen en yüksek seviyede gerçekleşti. Fiyat verisi ise aylık bazda ılımlı artışa işaret etti. Böylece, 10 yıllık tahvil faizleri %1,60 seviyesinin altında ılımlı görünümünü korudu.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında ise, Çin ve Avustralya arasında yaşanan ticari gerilim nedeniyle karışık seyrin hakim olduğunu gözlemliyoruz. Çin, Pekin’in Canberra ile artan hayal kırıklığına işaret etmek amacıyla Avustralya ile ekonomik ilişkileri askıya aldığını söyledi. ABD vadeliler cephesinde ise hafif realizasyonlar hakim. Yurt dışında ABD’de 1 Mayıs haftasına ilişkin haftalık işsizlik maaşı başvuruları verileri takip edilecek. Piyasa beklentisi verinin 540K seviyesinde gerçekleşerek düşük seviyelerini sürdüreceği yönünde. Euro Bölgesi cephesinde de perakende satışlar verisi izlenecek. Verinin aylık bazda %1,6, yıllık bazda da %9,4 artış kaydetmesi bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de tarımdışı istihdam Nisan ayı verisi takip edilecek. Piyasa beklentisi istihdam artışının 995K seviyesinde gerçekleşerek güçlü seviyelerini sürdüreceği yönünde. İşsizlik oranının aylık bazda 0,2 puan düşüşle %5,8 seviyesine gerilemesi beklenirken, iş gücüne katılım oranının 0,1 puan artışla %61,5 seviyesine yükseleceği öngörülüyor. Kritik enflasyon indikatörü ortalama saatlik kazançlar cephesinde ise aylık bazda değişim beklenmezken, yıllık bazda %0,4 düşüş tahmin ediliyor. Asya cephesinde Japonya’da hizmet PMI verisinin revizyoınu gündemimizde olacak. Hatırlanacağı üzere Nisan ayı öncü verisi aylık bazda değişim göstermeyerek 48,3 seviyesindeki seyrini sürdürmüştü. Çin’de de Caixin hizmet PMI ve dış ticaret dengesi verilerini takip edeceğiz. Caixin hizmet PMI Nisan ayı verisinin aylık bazda 0,1 puan düşüşle 54,2 seviyesine hafif gerilemesi bekleniyor. Ticaret dengesi cephesinde de Nisan ayında ihracatların yıllık bazda %24,3, ithalatların %44,2 artış kaydedeceği öngörüsüyle 28 milyar dolar fazla verileceği tahmin ediliyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu