Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Ekonomik toparlanma temasının tüm ülkelere eşit sirayet etmemesi nedeniyle satıcılı seyir izledi

Haftanın son işlem gününde piyasalarda neler oldu?

Haftanın son işlem gününde ABD piyasaları, ülke özelinde güçlü gelen makro verilere karşın, ekonomik toparlanma temasının tüm ülkelere eşit ölçüde sirayet etmemesinin yarattığı belirsizlik nedeniyle satıcılı seyir izledi. Özellikle Çin’den gelen PMI verilerinin ekonomik yavaşlamaya işaret etmesi ve Euro Bölgesi 1Ç21 büyüme verisinin çeyreksel ve yıllık bazda sırasıyla %0,6 ve %1,8 daralmalarla bölgenin teknik resesyona girdiğini ortaya koyması piyasalardaki negatiflikte etkili oldu. ABD cephesinde ise, açıklanan çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,4 ve %1,8 seviyelerinde, beklentilere paralel gerçekleşti. ABD kişisel gelirler verisi Mart ayında yıllık bazda %21,1 yükselişle 1946’dan bu yana en sert artışını gerçekleştirdi. Harcamalar verisi de aynı dönemde %4,2 artış gösterdi. Verilerin genel olarak beklentileri karşıladığını gözlemliyoruz. Dow Jones endeksi %0,54 değer kaybıyla 33.874,85 seviyesinden kapandı. S&P 500 endeksi de %0,72 düşüşle 4.181,17 seviyesinden günü tamamladı. Nasdaq endeksi ise %0,85 gerileyerek 13.962,68 seviyesinden kapandı. Haftalık bazda Nasdaq endeksi %0,4 gerilerken, Dow Jones endeksi de %0,5 düşüş kaydetti. S&P 500 endeksi ise yatay seyirle kazançlarını koruyarak pozitif ayrıştı. Aylık bazda incelediğimizde ise S&P 500 endeksi ekonomik toparlanma temasının desteğiyle %5,2 getiri sağladı. Böylelikle endeksin yılbaşından bu yana %11 yükseliş kaydettiğini gözlemiyoruz. Nasdaq endeksi de Nisan ayı özelinde %5,4 getiri sağlarken, Dow Jones endeksi %2,7 yükseliş kaydetti. Hisseler özelinde geçtiğimiz Cuma günü Amazon’un ilk çeyrek karlarının açıklanmasıyla teknoloji şirketlerinin tümünün bilançolarının tamamlandığını izledik. Şirketin beklentiden güçlü gelen finansal sonuçları ile yılın ilk çeyreğinde hisse başına düşen net karı yıllık bazda %215 artışla 15,79 dolar seviyesinde gerçekleşerek piyasa beklentilerini aştı. Amazon finansallarındaki güçlü görünüm, ekonominin yeniden açılması karşısında dijital perakendeciliğe talebin güçlü kaldığını gösteriyor. Twitter ise, kullanıcı artış sayısının ve ikinci çeyrek gelir öngörülerinin piyasa beklentisinin altında kalması nedeniyle Cuma günü satışlara sahne oldu. 1Ç21’de Twitter’ın kullanıcı sayısı yıllık bazda %20 artış kaydederek 199 milyon seviyesinde gerçekleşti.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah GOÜ piyasalarında, Hang Seng endeksi öncülüğünde satıcılı seyir hakim. Hindistan’da vaka sayılarının 400.000 seviyesini aşması nedeniyle öne çıkan endişelerin beraberinde, ABD’de açıklanan güçlü makro verilerin yeniden reflasyon temasını ortaya koyması piyasalardaki negatiflikte etkili olan unsurlar olarak öne çıkıyor. Bu arada bugün Asya cephesinde Japonya, Tayland ve Çin piyasalarının kapalı olması nedeniyle işlem hacminin de düşük olduğunu belirtmek isteriz. ABD vadeliler cephesinde ise, Cuma günü yaşanan negatif seyrin ardından tepki alımları eşliğinde hafif alıcılı seyir görülüyor. Yurt dışında ABD’de inşaat giderleri ve ISM imalat PMI verilerine ek olarak Markit imalat PMI verisinin revizyonu izlenecek. İnşaat giderleri Mart ayı verisinin aylık bazda %1,8 artış kaydetmesi bekleniyor. ISM imalat PMI Nisan ayı verisinin de aylık bazda 0,3 puan artışla 65 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. ISM imalat PMI verisinin alt endeksleri olan yeni siparişler ve ödenen fiyatlar endeksleri de ekonomik toparlanma ve enflasyon indikatörlerindeki görünüm açısından kritik olacak. Yeni siparişler ve ödenen fiyatlar endekslerinin Nisan ayında aylık bazda 0,5 puan artışla sırasıyla 69,5 ve 86,1 seviyelerine yükselmesi bekleniyor. Markit imalat PMI verisinin revizyonuna ilişkin piyasa beklentisi bulunmuyor. Ancak hatırlanacağı üzere Nisan ayı öncü verisi aylık bazda 1,5 puan artışla 60,6 seviyesinde gerçekleşmişti. Euro Bölgesi’nde de Markit imalat PMI verisinin revizyonu gündemimizde olacak. Bölge ekonomisine ilişkin Nisan ayı öncü verisi aylık bazda 0,8 puan artışla 63,3 seviyesinde gerçekleşmişti.

Gelecek gündemde neler var?

Yarın ABD’de ticaret dengesi ve fabrika siparişleri verilerine ek olarak dayanıklı mal siparişleri verisinin revizyonu takip edilecek. Ticaret dengesi verisinin Mart ayında 73,4 milyar dolar açık verdiği tahmin ediliyor. Fabrika siparişleri cephesinde de Mart ayı verisinin aylık bazda %1,6 artış kaydettiği öngörülüyor. Dayanıklı mal siparişleri verisinin revizyonuna ilişkin olarak ise piyasa beklentisi bulunmuyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu