Ekonomi

Kararlar sindirilmeye çalışılıyor

TCMB’nin karar metni, faiz indirimi zamanlaması hakkında bir belirsizlik yarattı. Cuma günü bu belirsizlikle bankacılık sektörü %1.32 düşerken, tahvil ve CDS piyasasında yurt dışı etkiler ağır bastı. Cuma günü tüm gelişen piyasalarındaki risk primlerindeki düşüşe paralel Türkiye CDS’i 400’e gerilerken 10 yıllık tahvil faizi de %17.19’a geriledi. Yeni haftaya başlarken BIST’in 1400 üzerinde dengelenme çabasını, sabit getirili yatırım araçları global risk alma iştahı çerçevesinde sınırlı olumlu fiyatlamasını sürdürmesini bekliyoruz. Bu haftanın en önemli gelişmesi Perşembe günkü ECB toplantısı, en önemli verileri ise Cuma günü açıklanacak Nisan ayı PMI verileri olacak. ECB toplantısında temkinli iyimserlik yanı sıra Haziran ayında varlık alımların azaltılması ile ilgili sinyaller izlenecek, Cuma günü Nisan ayı PMI verilerinin ise genel risk alma iştahını olumlu yönde etkilemesini bekliyoruz. 23 Nisan Cuma Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tatili kutlanacak ve piyasalarımız kapalı olacak.

Dolar/TL’de 7.98-8.17 bandını takip ediyoruz. TCMB 29 Nisan tarihinde enflasyon raporunu açıklayacak ve oldukça yüksek bir ihtimalle yılsonu enflasyon tahminlerini yukarı yönde revize edecek. Global risk alma iştahından olumlu seyir göz önüne alarak, enflasyon hedefi revize edilene kadar süreçte doların 7.98-8.17 arasında dalgalanmasını bekleyebiliriz.

1400 üzerinde kalmanın formülü; bankacılık endeksinin 1117 üzerinde kalırken, 2610’nu destek yapan sınai endeksin 2709’a doğru yükselişini sürdürmesidir. İlk çeyrek karlılığında sınai şirketler daha fazla ön plana çıkması bekleniyor. Sınai sektörün de bilanço beklentileri ile yükseliş beklerken, bankacılık sektörünün de CDS ve tahvillerde yaşanan gerileme ile destek bulmasını bekliyoruz. Bugün 1400-1420 bandında bir hareket bekliyoruz.

1481 direncini takibe devam ediyoruz. Daha önce üç kere test edilip geçilemeyen 1481 direnç bölgesi bu kez daha sınırlı bir satış üretiyor. Yatay sıkışma içerisinde dirençlerde satışların sınırlı kalması yardımcı göstergelerin diplerinin yükselmesini sağlarken pozitif bir ayrışmayı işaret ediyor. 1433-1481 bandında 1481 direncinin hafta içerisinde zorlanmasını bekliyoruz.

USD/TL’de 8.1468 direnç olarak çalışmaya başladı. Geçen hafta ara destek olan 8.146 desteğinin kırılması ile birlikte direnç görevi görmeye başladı. 8.1468 direncinin etkili olması ile birlikte 8.00-8.02 desteklerine geri çekilme yaşanabilir. 8.00-8.02 bandı yeni taban oluşumu dengelenme noktası olarak alım fırsatı olabilir.

Kaynak ÜNLÜ Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu