Gündem

Günün gelişmeleri

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST100 endeksi günü % 0,34 değer kaybederek günü 1.416,25 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 18,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 5,51 ile spor olurken en çok kaybettiren ise %  5,55 ile finansal kiralama ve faktoring oldu. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Rating, Türk bankaları için kredi notlarını teyit etti. Halkbank’ı negatif izlemede tutmayı sürdürdü. Vakıfbank, Akbank, Garanti Bankası ve Ziraat Bankası’nın yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notlarını “negatif” görünüm ile B+ olarak teyit eden Fitch, finansal kapasite notlarını da ‘b+’ olarak yineledi. Fitch, Halkbank’ın notlarını, ABD’de yasal sürecin uzaması halinde 6 ay daha negatif izlemede tutabileceğini de belirtti. Usd/Try ise dolar endeksindeki yükselişe paralel dün alıcılı seyretti.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. BİST100 endeksinin küresel borsalardaki düşüşlere paralel bugün bir miktar değer kaybedeceğini ve kurlardaki yükselişinde de dolar endeksine paralel devam edeceğini düşünüyoruz.

ABD:  Dün ABD’de ticaret dengesi beklentiler dahilinde – 74.4B açıklanırken fabrika siparişlerinin beklentilerin altında % 1.1 olarak gerçekleştiğini izledik. ABD’de dün Hazine Bakanı Yellen’ın açıklamaları dikkat çekti. Yellen önce pandemi kapsamında verilen teşviklerin ABD ekonomisinde yarattığı hızlı toparlanmanın kontrol altında tutulması için faiz oranlarının bir miktar artırılmasının gerekebileceğini söylerken daha sonrasında ise enflasyonun ABD ekonomisi için bir sorun olmasını beklemediğini belirterek, faiz artırımının “öngördüğü ya da önerdiği” bir şey olmadığını ifade etti. Yellen ayrıca enflasyon tehlikesi görmeleri halinde Fed’in bununla baş edebilecek araçları olduğunu da vurguladı. Yellen arz kesintilerin bazı malların fiyatlarını yükseltmesi ile petrol fiyatlarının yükselişinin devam etmesinin enflasyona dair herhangi bir artışın geçici olacağını savundu. Yellen açıklamalarının özellikle altın fiyatları üzerinde sert hareketlilik yarattığını izledik. ABD 10 yıllık tahvil faizleri de  sınırlı bir yükselişle % 1.60 seviyesine yükselirken tahvil faizlerindeki yükselişin devamını bekliyoruz. Bu altın fiyatlarında geri çekilmeye sebep olabileceği gibi doların küresel bazda değer kazanmasını sağlayabilir. ABD borsaları ise dünü karışık bir seyirle kapadı. Gün içerisinde bütün endekslerde satış yaşanırken kapanışa doğru özellikle Dow’daki sert yükseliş dikkat çekti. ABD borsalarında teknoloji hisselerinde sert satışlar yaşandı.

Bugün ABD’de büyümenin öncü göstergelerinden hizmetler PMI verisinin 63.1 gelmesi beklenirken ISM hizmetler PMI verisinin 64.2 açıklanması bekleniyor. Son dönemde teşviklerinde yardımıyla ABD ekonomisinde görülen toparlanmanın devam edip etmeyeceğini verilerden izleyeceğiz. Ayrıca Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisinin öncü göstergesi olan ADP Tarım Dışı verisinin 872K gelmesi bekleniyor. Bunun yanında Fed üyesi Evans’ın konuşması ve ABD Enerji Bilgi İdaresi tarafından açıklanacak haftalık ham petrol stokları da takip edilecektir. Ham petrol stoklarının 1.9 milyon varil azalması bekleniyor. Petrol fiyatlarındaki oynaklık ABD borsaları üzerinde de etkili olabilir.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakindi. Avrupa İlaç Ajansı’nın insan ilaçları komitesi, Çin şirketi Sinovac tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının ön değerlendirme sürecini başlattığını açıkladı. EMA, aşının faydaların risklerden daha fazla olup olmadığına dair karar vermek için verilerin kullanılabilir hale geldiğinde değerlendireceğini ve resmi bir pazarlama izni başvurusu için yeterli kanıt elde edilene kadar incelemenin devam edeceğini söyledi. Avrupa borsaları dünü düşüşle kapatırken teknoloji hisselerindeki sert düşüşler dikkat çekti. Eur/Usd paritesi dolar endeksinin tekrar güçlenmesiyle düşüş yaşarken Eur/Try ise sınırlı alımlar devam etti.

Bugün Euro Bölgesi’nde de büyümenin öncü göstergelerinden hizmetler PMI verisinin 50.3 açıklanması bekleniyor. Hizmetle PMI verisi son 7 aydır Euro Bölgesi’nde kritik 50 seviyesinin altında kalırken 50’nin altında kalması hizmetler sektörünün daraldığını göstermekte. Hizmetler sektöründe toparlanmanın bu ay yeniden başlayıp başlamayacağını izleyeceğiz. Enerji, gıda ve bazı malların fiyatlarının arzdaki sıkıntılar sebebiyle yükseldiği bir ortamda Euro Bölgesi’nden gelecek ÜFE verileri yakından takip edilecektir. ÜFE’nin aylık bazda % 1.1 artması beklenirken yıllık ÜFE’nin % 4.2’ye çıkacağı tahmin edilmekte. ÜFE’deki artış tahvil faizlerindeki yükselişi tetikleyebilir. Bölge ekonomilerinden gelecek verilerde yakından izlenecektir.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1406 seviyesinin altında önce 1396 ve arkasından 1381 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1428 direncinin kırılması halinde önce 1445 ve arkasından 1460 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1495 seviyesinin kırılması halinde önce 1510 ve arkasından 1531 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1477 desteğinin altında önce 1465 ve arkasından 1448 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.2960 seviyesinin kırılması halinde önce 8.2475 ve arkasından 8.2145 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.3365 direncinin üzerinde önce 8.4570 ve arkasından 8.5780 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1771 seviyesinin altında önce 1765 ve arkasından 1756 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1784 direncinin kırılması halinde önce 1790 ve arkasından 1796 direnci test edilebilir.

 ŞİRKET HABERLERİ

#ARENA ARENA BİLGİSAYAR – Şirketin Brightstar Telekomünikasyon paylarının tamamının Brightstar Corp. ve iştiraki Şirketlerden satın alınması amacı ile bağlayıcı olmayan resmi görüşmelere başlanmasına karar verildiği açıklandı.

#ALMAD ALTINYAĞ MADENCİLİK – Şirketin ve şirket bağlı ortaklığı Gürtaş Tarım’ın sahip olduğu, şirket iştiraki ETILR’in sermayesinin 38,96’sına karşılık gelen 15.584.053 adet payın 10.285.475 adetinin 34,0 milyon TL bedelle Mehmet Hilmi Soylu’ya ve 5.298.578 adetinin ise 17,5 milyon TL bedelle İzzettin Kaplan’a satışı ile ilgili görüşmelere başlandığı açıklandı.

#BANVT BANVİT – Şirketin %100 pay sahibi olduğu Nutrinvestment B.V.’nin %99,9997 oranında pay sahibi olduğu Banvit Foods S.R.L.’nin paylarının tamamının Aaylex System Group S.A.’ya 20,3 milyon bedelle devredildiği açıklandı

#BIMAS BİM BİRLEŞİK MARKETLER – Şirketin Afrika Bölgesinde lider özel sermaye fonlarından biri olan Helios Investment Partners LLP’nin fonlarını yönettiği Blue Investment Holding ile BIM Stores SARLAU paylarının 83,2 milyon TL bedelli %35’inin satışının tamamlandığı açıklandı.

#BIOEN BIOTREND ENERJİ – Şirketin %100 iştiraki NOV Enerji’nin, TROAS Bölgesi Belediyeleri Katı Atık Yönetim Birliği’nin Entegre Katı Atık Yönetimi ve Enerji Üretimi ihalesini kazanması sonrası, sözleşmenin imzalandığı, santralin sözleşme süresi boyunca yaklaşık 35 milyon dolar satış geliri yaratmasının planlandığı açıklandı.

#KLKIM KALEKİM – Şirket paylarının halkı arzı kapsamında talepler 6 – 7 Mayıs’ta toplanacak.

#PENTA PENTA TEKNOLOJİ – Şirket paylarının halkı arzı kapsamında talepler 6 – 7 Mayıs’ta toplanacak.

#DERHL DERLÜKS YATIRIM HOLDİNG – Şirketin %45 iştiraki Toprak Yenilebilir Enerji aracılığıyla GES sektörüne yatırım yapılmasının planlandığının açıklanması sonrasında, Niğde’de kurulu toplam kapasitesi 1,227 MWp olan Mislina 13 Enerji Üretim Sanayi’nin 1,3 milyon dolar bedelle satın alınmasına karar verildiği, satın alma süreçlerinin 1 ay içerisinde tamamlanmasının planlandığı açıklandı.

#DNISI DİNAMİK ISI – Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’nden tevsi cinsi yatırımlarda kullanılmak üzere, şirket tarafından, 20.000 m 2 kapalı fabrika binası ve makinaları için toplam 36,5 milyon TL’lik Yatırım Teşvik Belgesi’nin alındığı açıklandı.

#HDFGS HEDEF GİRİŞİM – Şirketin KONTR ile ortak olmak suretiyle İnvision GSYO unvanlı bir girişim sermayesi yatırım ortaklığı kurulması kapsamında yapılan başvurunun SPK tarafından olumsuz karşılandığı açıklandı.

#KOZAL KOZA ALTIN – Şirketin Çukuralan Altın Madeni İşletmesi 3. Kapasite Artırımı projesi ile ilgili ÇED’in halkın görüşüne açıldığı medyada yer aldı.

#MERKO MERKO GIDA – FRIGO’nun 2.775.000 adet payın, 3.08 dolar fiyattan 8,5 milyon dolar bedelle nakden satın alınması için planlanan 4 milyon Dolar banka yatırım kredisinin bu aşamada kullanılmasından vazgeçildiği açıklandı.

#MGROS MİGROS – Nisan ayında 12 adet Migros ve 11 adet Migros Jet olmak üzere 23 adet mağaza açılırken, mağaza sayısı yurtiçinde 2.350’ye yükseldi 

#TTRAK TÜRK TRAKTÖR – Mart ayında yurt içi traktör satış adedi yıllık bazda %366,10 artarak 2.750 adete, yurtdışı satışları ise %276,88 artarak 1.304 adete yükseldi.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu