Sağlık

Göz Kayması Ameliyatı

Göz Kayması Ameliyatı

Hastalık gözün etrafında bulunan kasların işlevlerini tam olarak yapamamasından kaynaklanarak ortaya çıkmaktadır. Kayma içe doğru veya dışa doğru olarak ortaya çıkmaktadır. Her ikisi içinde sorunlu kas farklıdır. Kaslar bazen çok kısa bazen de çok gevşektir.

Ameliyatta yapılan işlemlerle kasların işlevini yapacak güce getirilmesi sağlanmaktadır. Ameliyat edilmezse hastalık çift görmeye sebep olabilmektedir. Bazı durumlarda hastanın göz kas durumlarına göre etki alanlarını değiştirecek dokunuşlar yapılmaktadır. Ameliyatlar neredeyse %99 olumlu sonuç vermektedir.

Yetişkinlerde sonradan gelişen göz felci ameliyatsız iyileşebilirken, bebeklerde bazen doğuştan olacağı gibi ilerleyen yaşlarda da karşımıza çıkan göz kayması rahatsızlıkları için göz kayması tedavisi yapılmalıdır ki bunun için çoğu kez göz kayması ameliyatı gerekmektedir. Erken teşhis edilebilmesi için gözde fark edilen farklılıklarda hemen bir uzmana gidilmelidir. Ameliyatsız düzelebilecek sorunlar geç gidildiğinde ameliyatsız iyileşememektedir.

Gelişen teknolojiyle birlikte göz kayması tedavisi ameliyatsız düzeltilmeye çalışsa da bazı durumlarda göz kayması ameliyatına gerek duyulmaktadır. Göz felci sinirlerin kendini yenilemesine bağlı olarak iyileşebildiği gibi nadir de olsa son çare olarak ameliyat yapılmaktadır. Çocuk yetişkin fark etmeksizin hissedilen sorunlarda kesinlikle hekime danışılmalıdır.

Göz Kayması Kimlere Uygulanır?

Bebeklerde kas güçsüzlüğünden gelen problem bebek belli yaşa gelene kadar tedavi edilmemektedir. Uygun yaşa gelen bebeklere bazen gözlük tedavisi uygulanırken çoğu zamanda ameliyat edilmektedir. Yetişkinlerde ise göz kasları için verilen egzersizler vardır. Egzersizlerle düzeltilemeyen rahatsızlığın tedavisi için yine ameliyat kaçınılmaz olmaktadır. Uzmanların gözün yapısına ve hastanın durumuna göre vereceği kararla göz kayması ameliyatı işlemleri yapılmaktadır.

Göz Kayması Ameliyat Fiyatları

Gözlük kullanımı ve egzersizlerle düzelmeyen gözler için ameliyat şart olmaktadır. Ameliyattan sonra kayma düzeldiği gibi tekrarlama oranı çok düşmektedir. Günümüzde yeni gelişen teknolojilerle tedavi yöntemleri de kendini değiştirerek geliştirerek ilerlemektedir. Göz kayması ameliyatı için herhangi bir fiyat listesi yoktur. Rahatsızlığın seviyesi, hastanın başka hastalıkları olup olmaması, ameliyatı nerede yaptıracağı, hangi tip sağlık kuruluşunda yaptıracağı fiyat konusu etkilemektedir.

Göz Kayması Tedavi Yöntemleri

Göz kayması tedavisi doğuştan gelen hastalıklarda bebeğin belli yaşa gelene kadar kendi kendine iyileşmesini beklemek olurken biraz da büyük yaşta çocuklarda gözlük tedavisi önerilmektedir. Yetişkinlerde kaslara botoks enjeksiyonu denenirken düzelmeyen kayma sorunları için hem çocuklarda hem yetişkinler de hem de bebeklerde ameliyat kaçınılmaz olmaktadır. Ameliyat sonrası sorunun tekrar etmemesi büyük bir rahatlıktır.

Göz Felci Tedavisi

Daha çok yetişkinlerde görülen bu göz probleminin altı ay içerisinde kendi kendine iyileştiği görülmektedir. Felç; göz sinirlerinde dış etkenler bazen tansiyon bazen şeker gibi rahatsızlıklar sebebiyle tahrişe sebep olmaktadır. Sinirler kendini altı ay kadar bir sürede yenilemektedir. Göz felci gerçekleştiğinde göz kapağı düşüklüğü, net görememe ya da çift görme gibi sorunlarla kendini göstermektedir. Bazen felç olan göze kapatma işlemi uygulanır düzeldiğinde açılır. Nadir de olsa bu rahatsızlığa da Göz kayması tedavisi işlemi uygulanmaktadır.

Göz Felci Tedavi Fiyatları

Göz felci, sinirlere gelen kan basıncının değişmesi ile ortaya çıkan bu rahatsızlık için ilk altı ay herhangi bir tedavi uygulanmaz. Sinirler kendini yenilemezse hastanın durumuna göre nadiren ameliyat yapılmaktadır. Tedavi fiyatları hastalığın durumuna, iyileşme sürecine, hastalığa sebep olan etkenlere kadar birçok faktörden etkilenmektedir.

Günümüz tedavi yöntemlerinde göz felci için son çare olarak ameliyat önerilmektedir. Göz kayması tedavisi ise önce gözlük, egzersizlerle aşılmaya çalışılsa da sonuç elde edilemeyen durumlarda göz kayması tedavisi uygun görülmektedir. Her iki sağlık problemi de erken teşhis edildiğinde ve uygun tedavi yöntemi belirlendiğinde kolayca atlatılmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu