Sponsorlu Bağlantılar

Göz Çizdirme İle Kaliteli Bir Yaşam

Göz Çizdirme İle Kaliteli Bir Yaşam

Görme bozukluğu oluşan kişiler hayat kalitesini yükseltmek için öncelikle gözlük veya kontakt lens kullanarak bu amacı gerçekleştirebilirler. Ancak bunların kullanımı beraberinde bazı zorlukları da getirmiştir. Göz çizdirme ameliyatı ile daha konforlu ve standart yüksek yaşam sürmek mümkündür. Kontakt lens zamanla Gözde enfeksiyon riskini arttırır, gözlük ise kullanım zorluğu nedeni ile göz çukurların oluşmasına veya anatomik yapısının bozulmasına neden olur.

Ayrıca güvenlik güçlerine katılmak isteyen kişiler karşılaşacakları sağlık muayenelerinde herhangi bir sorun yaşamamak için göz çizdirme ameliyatı gerçekleştirebilirler. Gözün ön kısmında bulunan saydam tabaka olan kornea üzerinde gerçekleştirilen cerrahi işlemler göz çizdirme olarak adlandırılır.

Göz Çizdirme Nedir?

Genellikle 18 yaşından büyük ve gözlük numarasın da artışın fazla olduğu kişilere göz çizdirme yöntemi uygulanır. Kornea tabakasında ince uçlu hassas cerrahi bıçaklar kullanılarak istenilen sayıda ve şekilde çizikler atılarak görme olayının tam olarak gerçekleşmesi sağlanır.

Bu göz kusurları genellikle miyop ve astigmat gibi görme kusurlarıdır. Kırılma kusuru olarak adlandırılan bu görme bozuklukları göz çizdirme ameliyatı ile tedavi edilir. Gözlük ve lens kullanımından kalıcı olarak kurtulmak isteyen kişiler tedavi süreci ve iyileşme süreci kolay olan bu yöntemi rahatlıkla yaptırabilirler.

Lazerle Göz Çizdirme Kimlere Uygulanır?

Teknolojinin tıp alanında yaygın olarak kullanılması lazer teknolojisinin göz kusurlarının tedavisinde etkili sonuçlar alınmasını sağlamıştır. Lazer göz ameliyatı sayesinde astigmat, hipermetrop ve miyop kusurları rahatlıkla tedavi edilebilir ve kişilerin görme bozuklukları ortadan kaldırılabilir.

1 yıl boyunca 0.5 dereceden fazla artış olmayan kişiler ile kornea kalınlığı ile yüzeyi uygun olan kişilerde lazer göz ameliyatı yaptırabilirler. Miyop göz kusuru olan kişiler 10 dereceye kadar, hipermetrop ve astigmat olan göz kusurlarında 7 dereceye kadar olan kişilere lazer göz ameliyatı uygulanabilir.

Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lazer göz ameliyatı kişinin yaşı, yaşam tarzı, göz yapısı, korneanın şekli gibi değerlere göre uygulanacak yöntem de değişkenlik gösterir. Kontakt lens kullanan kişiler uygulamadan Bir hafta önce kullanımı ara vermelidir. Damla anestezisi uygulanarak kornea tabakası uyuşturulur. O bölgenin uyuşması sonrasında lazer göz ameliyatı boyunca kişiler acı veya ağrı hissetmezler.

Kornea tabakasının üzerinde bulunan flap kaldırılarak lazer ışınları ile kornea ablasyon yapılarak görme kusurları tedavi edilir ve tekrar flap tabakası yerleştirilir. Ayrıca uygulama öncesinde göz kapaklarının ayrılması için özel bir ekartör takılır. Göz çevresi ve kapakları özel antiseptik solüsyon ile silinerek enfeksiyon riski ortadan kaldırılır

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Lazer göz ameliyatı sonrasında kısa bir müşahede altında tutulan hastalar aynı gün taburcu edilir. Ertesi gün hastalar yapılacak muayene sonucunda rutin hayatlarına devam edebilir. Ancak doktorun önereceği şekilde yaşamlarına belli bir şeye dikkat etmeleri uygulamanın başarısı için önemlidir.

Keratokonus Nedir?

Görme işleminin gerçekleşmesini sağlayan gözümüzün en ön tabakası korneanın yuvarlak yapısının sivrileşme durumuna keratokonus denir. Keratokonus ameliyatı sayesinde ye kornea tabakası sertleştirilerek bu göz kusuru ortadan kaldırılabilir.

Keratokonus Belirtileri Nelerdir?

Yüksek miyop ve yüksek astigmat değerlerinin oluşması sonucunda görmede keskinlik azalması, net görmeme, kornea yapısının konik şeklini alması en belirgin durumdur. Keratokonus ameliyatı yükselen bu gözlük derecesinin düzeltilmesinde kullanılan etkili bir yöntemdir.

Keratokonus Tedavi Yöntemleri

Kullanılacak kontakt lensler, çapraz bağlama işlemi ve en nihayetinde kornea nakli kullanılacak tedavi yöntemleridir. Keratokonus ameliyatı kornea kalınlığının belirli bir düzeyin altına inen haftalarda kornea içerisine halka yerleştirilerek tedavi edilir. Ülkemizde keratokonus ameliyatı başarılı bir şekilde yapılabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu