Ekonomi

Gelişmekte olan piyasalara para girişi artıyor

MSCI Tüm Ülkeler endeksinde yeni bir zirve ile haftaya başlıyoruz. Beklentilerden güçlü ABD perakende ve Çin büyüme verisi boğa piyasasını destekliyor. Vaka sayıları ve can kaybının küresel olarak yükselmesine rağmen risk iştahı güçleniyor.

Küresel büyümenin canlanmasına rağmen ABD reel faizlerinin düşük kaldığı ve doların gülümsemediği ortam gelişmekte olan ülkelere para girişi için uygun bir ortam yaratıyor. Ancak tüm gemileri yüzdüren bir para girişi söz konusu değil. ABD yaptırımı endişesi ile Rusya’dan, salgının hızlanması nedeniyle Hindistan ve Malezya’dan, ekonomi politikası belirsizliği nedeniyle Türkiye’den çıkışlar devam ediyor.

Yabancı katılımının sınırlı olmasına rağmen yerleşik yatırımcıların alışlarıyla Türkiye varlıkları dünyadan pozitif ayrışmaya devam ediyor. MSCI Türkiye Nisan başından beri %5 getiriyle yaralarını sarmaya başladı. Faizlerin yüksekliğine rağmen genelde hisse senedi piyasasına özelde halka arzlara güçlü bir ilgi görülüyor.

ABD ve Asya borsalarının seyri Borsa İstanbul’da hafif yukarı yönlü bir açılış bekliyoruz. Endeks için destek ve direnç olarak 1.400 ve 1430 seviyeleri değişmedi. Teknik bültende Yataş, Tekfen, Eregli, Petkm ve Kordsa öne çıkıyor.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu