Ekonomi

Ekonomik toparlanma küresel risk iştahını destekliyor

Piyasa Gündemi

Cuma günü ABD’de açıklanan ekonomik veriler güçlü gelmeye devam ederken, ekonomik verilerdeki iyileşme küresel toparlanma beklentilerini destekliyor. İlerleyen süreçte ekonomik görünümdeki seyir ve merkez bankalarının duruş ile söylemleri küresel piyasaların yakın takibinde yer alacaktır. Küresel çapta salgın kaynaklı gelişmeler önemini korurken, yurt içinde sıkılaşan tedbirler ve tedbirlerin artış kaydeden vakalar üzerindeki etkisi izlenecektir. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    11:00 Euro Bölgesi – Cari İşlemler Dengesi Önem: Orta 

BIST-100 Güne Başlangıç

Güçlü gelen ekonomik veriler risk iştahı ve küresel hisse piyasalarını genel olarak desteklerken, salgın ve enflasyon kaynaklı endişeler aşağı yönlü risk unsuru olarak izlenmeye devam ediliyor. Cuma günü hisse piyasalarında olumlu bir hava etkili oldu. BIST-100 Endeksi ise dalgalı bir seyir kaydederek cuma gününü %0,03’lük sınırlı bir değişimle 1.408,14 puandan tamamladı. ABD borsaları günü yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri karışık bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,06 – 8,07 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:30 itibariyle 8,08’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST 100 son haftalardaki dalgalı görünümünü geçtiğimiz hafta da devam ettirdi. Son haftalarda işlem hacimlerindeki düşüşle birlikte yön bulmakta zorlanan bir endeks görünümü mevcut. Bu süreçte zaman zaman sektörel ya da hisse bazlı ayrışmalar yaşansa da endeks geniş bir bant içinde konsolide olmaya devam ediyor. Bu hafta gündemin sakin olması bu konsolide sürecinin devam etmesine neden olabilir. Endekste 1.423 seviyesi geçilemediği sürece yükselişlere karşı temkinli yaklaşmak gerektiğini düşünüyoruz. Buranın üzerinde 1.445 ve 1462 sonraki güçlü dirençler konumunda olacaktır. Aşağıda ise ilk güçlü destek bölgesi 1.383 – 1.371 aralığında olup buranın altında 1.352 diğer destek noktası konumunda bulunuyor. 

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu