Sponsorlu Bağlantılar

Borsada Alım – Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

Borsada Alım – Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

Borsa piyasasında alım – satım işlemleri nasıl yapılır öğrenmek isteyenler için detaylı bir şekilde anlatıyoruz.

Borsa piyasasında yatırım yapmaya başlamadan önce eğitim almanız çok önemlidir. Borsa piyasasında alım ve satım yapmanızda yüksek kazançlar elde edebilmeniz için bu eğitimler sizlere yardımcı olacaklardır. Şimdi sizlere borsada alım – satım işlemleri nasıl yapılır detaylı bir şekilde anlatacağım.

Borsa Hakkında Kısa Bilgi

Borsa Hakkında Kısa Bilgi Borsa genel olarak bakıldığında hisse senetleri, bono, tahviller gibi değerli kağıtlar, pamuk, şeker, kakao, mısır, hububat gibi emtia, platin, altın ve gümüş gibi değerli madenler ile uluslararası düzeydeki kontratların işlem gördüğü pazarlar olarak adlandırılabilir. Bu nedenle bu pazarlarda oldukça fazla sayıda ürün ve kağıt işlem görebilir. Dünya genelinde baktığımızda borsa işlemleri ihtisaslaşmaya dayalı olarak oldukça çeşitlenmiş durumdadır. Bu borsalarda çoğunlukla fiziki işlemlerden çok genel anlamdaki pazar fiyatı belirlenmektedir.

Emtia ise nihai kullanıcılar düzeyinde ancak el değiştirmektedir. Arada kar amaçlı alım yapan insanlar ise fiziki olarak bu emtianın devrini yapmamaktadırlar. Onlar adına bunları denetim ve garanti altında tutan kuruluşlar mevcuttur. Ülkemizde ise borsa denilince küçük ihtisas borsaları olsa da neredeyse tüm insanların aklına hisse senedi işlemlerinin gerçekleştiği Borsa İstanbul gelmektedir.

Ülkemizde Mevcut Olan Borsadaki Yatırım Araçları Nelerdir?

Ülkemizde Mevcut Olan Borsadaki Yatırım Araçları Nelerdir?Borsa İstanbul’da ağırlıklı olarak hisse senedi alım satım işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra başka yatırım araçları da mevcuttur. Borsada aracı kuruluş varantlarına, kira sertifikalarına, vadeli işlem sözleşmelerine, opsiyon sözleşmelerine, diğer çeşitli sertifikalara ve borçlanma araçlarına da yatırım yapılabilir. Aynı zamanda Borsa İstanbul bünyesinde yer alan İstanbul Altın Borsasında da altın, gümüş ve elmas gibi kıymetli madenler ile kıymetli taşların alım satım işlemleri yapılmaktadır. Genel olarak bakıldığında hisse senedi dışında da birçok alana yatırım yapılabilir. Borsada hangi yatırım araçları ile işlem yapılır bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Borsada Hisse Senetleri Nasıl İşlem Görür?

Borsada Hisse Senetleri Nasıl İşlem Görür?Borsada işlem gören hisse senetleri sahiplerine o anonim şirketin sermayesinden ne kadar payı aldıklarını gösteren değerli kağıtlardır. Bunlar borsadaki pay piyasasında işlem görürler. Bizim borsamız olan Borsa İstanbul bünyesinde normal işleyişin olduğu 3 ana pazar vardır. Bunlar Yıldız Pazar, Ana Pazar ve Gelişen İşletmeler Pazarı (GİP) olarak isimlendirilmektedir. Şirketlerin gerçekleştirdikleri halka arzlar sonrasında hisse senetleri bu mevcut pazarlarda işlem görmektedir. Borsada hisse senedine nasıl yatırım yapılır bu yazımızda anlattık.

Eğer şirketin halka açık olan kısmının piyasa değeri 100 Milyon liranın üzerinde ise Yıldız Pazar’da işlem görür.

Borsada işlem gören şirketin halka açık olan kısmı 100 Milyon ile 25 Milyon lira arasındaysa bu durumda Ana Pazar’da işlem görür.

Eğer halka açık piyasa değeri 25 milyon liranın altında kalıyorsa bu durumda Gelişen İşletmeler Pazarı’nda işlem görüyor. Tabii bu halka açık olan kısmın değerini bulabilmek için yılda iki defa Borsa İstanbul uzmanları tarafından şirketlerin ortalama 6 aylık hisse fiyatları belirleniyor. Buna göre şirketlerin işlem görecekleri pazarlar belirlenmiş oluyor.

Mevcut çok kullanılan pazarlar dışında hisse hareketlerinde ya da şirketin işleyişinde olağan dışı bir hareket gözlenen şirketlerin hisseleri de Yakın İzleme Pazarı (Gözaltı Pazarı) adı verilen bir pazarda işlem görüyor. Ayrıca çeşitli ortaklıklar, fonlara ait kağıtlar, varantlar da Kolektif Yatırım Ürünleri ve Yapılandırılmış Ürünler Pazarı’nda işlem görür. Bunun dışında halka arz gerçekleştirmeden sadece nitelikli yatırımcılara hisse senedi arz eden şirketlerin hisselerinin işlem gördüğü Nitelikli Yatırımcı İşlem Pazarı’nda ve halka açık olmasına rağmen hisse senetleri borsada işlem görmeyen bazı şirketler de SPK kararları dahilinde Piyasa Öncesi İşlem Platformu’nda işlem görebilir.

Borsada İşlem Yapabilmek için Gerekenler

Borsada İşlem Yapabilmek için GerekenlerBorsada bireysel yatırımcı olarak direkt olarak işlem yapamazsınız. Tabi kurumsal yatırımcı olsanız da durum değişmeyecektir. Borsada işlem yapabilmek için SPK’dan (Sermaye Piyasası Kurulu) izin almış olan bir aracı kurum ya da bankadan aracılık hizmeti almanız gerekir. Bu sayede işlem yapmanıza izin verilir. Bunun dışında işlemlerinize aracılık edecek olan kuruluşta bir yatırım hesabınızın olması gerekir. Bir yatırım hesabı ise başvuru yapıldıktan sonra bir iki gün içinde açılmaktadır.

Yatırım hesabınız da açıldıktan sonra artık işlem emirlerini borsaya gönderebilirsiniz. Tabi bu işlemleri size aracılık hizmeti veren şirketin sağladığı internetteki bir ara yüzden gerçekleştirirsiniz. Bu adrese giderek size verilen kullanıcı adı ve şifre ile size belirlenen ara yüzden hem hisse senetlerinin mevcut ve geçmiş piyasa fiyatlarını görebilir hem de alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Borsada işlem yapmaya başlamak için minimum bir tutar yoktur. Yatırım yapmayı düşündüğünüz hisse senedinin bir lotu kadar bir para ile de borsaya girebilirsiniz. Borsada hisse senetleri lot adı verilen 1.000 adetlik gruplar üzerinden işlem görürler. Vereceğiniz emirler ile artık alım satım yapmanızın önünde hiçbir engel kalmamıştır.

İşlem yapmaya başlamadan önce kullanmanız gereken emirleri ve borsanın genel işleyişini size aracılık hizmeti sağlayacak firmadan doğru öğrenmenizde ve reel olarak yapacağınız yatırımlar öncesinde bir deneme hesabında bunları test ederek tecrübe kazanmanızda ciddi yarar olacaktır. Tabi kendi başınıza borsadan para kazanabilmek için finansal okuryazarlığınızın da olması büyük önem arz eder. Aksi taktirde bilgisine ve öngörülerine güvendiğiniz insan ya da kurumların değerlendirmelerine göre yatırım stratejilerinizi belirlemeniz gerekecektir.

Kaynak: https://www.ekonomihaberler.com/

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu